Blíží se oslavy Národního dne v Číně a Zlatý týden (Golden Week)
19 Zář

Blíží se oslavy Národního dne v Číně a Zlatý týden (Golden Week)

Štítky:

V prvním říjnovém týdnu se v Číně budou konat oslavy Národního dne a bude následovat Zlatý týden, kdy se uzavře naprostá většina firem, továren a přístavů. Příští týden (39.) proběhnou v čínských přístavech poslední příjmy zásilek, již teď rychle ubývají volná místa na posledních lodích, vlacích a letadlech. Provoz většiny přístavů se začne postupně obnovovat od 8. října.

 

Národní den

Čínský Národní den se každoročně slaví 1. října, aby připomněl založení Čínské lidové republiky. V ten den se na celostátní úrovni koná mnoho rozsáhlých aktivit. Sedmidenní dovolená od 1. do 7. října se nazývá Zlatý týden, během kterého většina obyvatel Číny vyráží na cesty.

 

Proč Zlatý týden?

Nástup podzimu s jasným počasím a příjemnými teplotami je zlatý čas na cestování. Celotýdenní dovolená umožňuje krátké i dlouhé výlety, což má za následek prudký nárůst turismu a příjmů s ním spojených.

 

Původ čínského Národního dne

1. října 1949 byl pamětní den založení Čínské lidové republiky. Je třeba poznamenat, že v tento den nebyla ČLR založena. Čínský Den nezávislosti byl ve skutečnosti 21. září 1949. Velký obřad, který se konal 1. října 1949 na náměstí Nebeského klidu, byl oslavou utvoření Ústřední lidové vlády zbrusu nové země. Později 2. října 1949 schválila nová vláda Usnesení o Národním dni Čínské lidové republiky a 1. října prohlásila za čínský Národní den, který slaví Číňané již od roku 1950.

 

Vojenská přehlídka a průvod

Na náměstí Nebeského klidu v Pekingu se od 1. října 1949 uskutečnilo celkem 14 vojenských přehlídek. Mezi nejreprezentativnější a nejvýznamnější patří vojenské přehlídky 5., 10., 35., 50. a 60. výročí.

Tyto působivé vojenské přehlídky přitahovaly pozornost lidí z domova i ze zahraničí. Po vojenských přehlídkách probíhají obvykle masové přehlídky obyčejných Číňanů, kteří chtějí vyjádřit své vlastenecké cítění. Vojenská přehlídka a průvod se nyní konají v malém měřítku každý pátý rok a ve velkém každý desátý.

 

Další oslavy

Národní den se též oslavuje dalšími akcemi, jako jsou slavnostní ceremoniály, taneční a písňové show, ohňostroje, výstavy, malování a kaligrafie. Mnoho nákupních center během Zlatého týdne nabízí velké slevy.

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.