Největším robotem na světě je australský autonomní těžební vlak
28 Čvn

Největším robotem na světě je australský autonomní těžební vlak

Štítky: ,

Společnost Rio Tinto zrušila lidské strojvůdce a vozí železnou rudu robotickými vlaky.

Jak vypadá největší autonomní robot světa? Není to žádné bojové monstrum ani robot, který by se skládal do podoby náklaďáku. Leckoho asi překvapí, že momentálně největší robot planety je – nákladní vlak. Jedna z největších těžebních společností světa Rio Tinto oznámila, že provozuje plně autonomní vlakový systém AutoHaul, který jezdí v Západní Austrálii.

Robotické vlaky obsluhují celkem 14 dolů, jejichž produkty vozí do čtyřech přístavních terminálů. Rio Tinto tento systém budovali deset let a investovali do něj 916 milionů dolarů (asi 20 miliard 615 milionů Kč). Vlaky jsou monitorovány lidskou posádkou na velkou vzdálenost, z města Perth, které je asi 1 500 km daleko.

Autonomní vlaky obvykle vozí železnou rudu a bývají dlouhé 2,4 kilometru. Jejich zavedení snížilo počet nutných zastávek, při nichž se měnily lidské posádky vlaků. Také se ukázalo, že autonomní vlaky pracují o zhruba 6 procent rychleji než vlaky řízené lidmi. Lidští strojvedoucí totiž ne vždy zcela optimálně přidávají rychlost a brzdí. V Rio Tinto si spočítali, že díky autonomním vlakům AutoHaul v této oblasti zvýší produkci železné rudy o 20 milionů tun ročně.

Zdroj článku a obrázku: https://www.stoplusjednicka.cz/nejvetsim-robotem-na-svete-je-australsky-autonomni-tezebni-vlak

Uveřejněno se souhlasem 100+1.

,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.