Nová arktická obchodní trasa
27 Zář

Nová arktická obchodní trasa

Štítky: , ,

Kontejnerová loď Venta Maersk jako první proplula Severním ledovým oceánem. Loď patří společnosti Maersk Line, která tímto počinem otevírá možnost pro novou obchodní trasu.

Zbrusu nová Venta Maersk (postavena v roce 2018) v srpnu vyplula z ruského Vladivostoku se zastávkou v Jižní Koreji, podél celého pobřeží Ruska a následně Norska k Německu. Finální úsek trasy vede přes Baltské moře do Petrohradu, kam připlouvá dnes (27. 9. 2018).

Venta Maersk převáží náklad zmrazených ryb a jihokorejské elektroniky v objemu 3600 kusů 20stopých kontejnerů. Pro část cesty podél Sibiře musela využít služby ruského ledoborce, zbytek cesty již však proplula bez pomoci. Loď také na své cestě sbírala vědecká data.

S oteplováním oceánů a následným rozpouštěním arktického ledu již zřejmě nebude potřeba do budoucna využívat služeb ledoborců.

Společnost Mearsk Line zatím nezveřejnila plány na pravidelné zprovoznění arktické trasy, jednalo se o testovací plavbu.

Sami jsme v JaRu zvědaví, jestli se nám v blízké budoucnosti otevře možnost využívat trasu přes Severní ledový oceán. Došlo by tím k urychlení cesty přibližně o 14 dní v porovnání se suezskou cestou.

, ,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.