Rok krysy (Year of the Rat)
8 Led

Rok krysy (Year of the Rat)

Štítky: ,

Čínský nový rok 2020 připadá na 25. ledna (sobotu) a festival potrvá do 8. února. Podle čínského zvěrokruhu je rok 2020 rokem krysy.

Poslední příjmy zásilek v čínských přístavech probíhají v rozmezí od 13. do 20.1., běžný provoz se začne obnovovat v 6. týdnu.

Jako oficiální státní svátek mohou Číňané získat sedmidenní pracovní volno od 24. do 30. ledna, avšak některé společnosti a veřejné instituce budou zavřeny až do 8. února, kdy proběhne tradiční Lampiónový festival (Lantern Festival).

Datum čínského nového roku se mezi lety mírně liší, ale obvykle bývá v období od 21. ledna do 20. února dle gregoriánského kalendáře. Data se každý rok mění, protože festival je založen na čínském lunárním kalendáři. Lunární kalendář je spojen s pohybem měsíce, který obvykle definuje tradiční festivaly jako čínský nový rok (jarní festival), Lampiónový festival a Festival dračích lodí.

Lunární kalendář je spojován s 12 zvířecími znameními v čínském zvěrokruhu, takže každých 12 let je považováno za cyklus. Rok 2020 je rokem krysy, zatímco rok 2021 se stane rokem vola.

Legenda o vzniku čínských znamení

Znamení čínského zvěrokruhu odpovídají jednotlivým rokům podle dvanáctiletého, stále se opakujícího cyklu. Existuje legenda, podle které se řád dvanácti zodiakálních zvířat počal vysvětlovat na příkladu závodu, který spolu tato zvířata sváděla s cílem zaujmout místo u lože umírajícího Buddhy. Podle této legendy si Buddha povolal pět set let před naším letopočtem všechna zvířata k oslavě orientálního nového roku a svého odchodu ze země, těm, kdo přijdou slíbil odměnu. Dostavilo se dvanáct tvorů. Dvanáct typů těch, kteří dokázali zvítězit nad zvířecí přirozeností a přemoci vrozené pudy, tj. žraní, spaní, páření a strach. Těchto dvanáct tvorů přišlo v pořadí, které jim diktoval jejich charakter.

První přiběhla Krysa (Myš), jejíž základní vlastností je všude všechno prošmejdit a první objevit, co je kde nového. Krysa všechno prohledá, vezme si, co se jí hodí, a přitom cení zuby, aby všem ukázala, jak účinně umí zahnat každého, kdo by se jí chtěl postavit do cesty.

Jako druhý rytmicky překráčel Buvol (Vůl) a prokázal tak, že se dovede houževnatě nezadržitelně sunout vpřed, když už jednou rozhodl, že se zúčastní. Buvol je sice hora svalů a síly. Ale síla je prostoupena citem. Jeho hlava skloněná k zemi ukazuje, že je stvořený pro poctivou práci, ale špičaté rohy napovídají, že si svoje dovede ubránit. Svou důsledností předehnal daleko rychlejší tvory.

Odvážnými a plavými skoky přiběhl elegantní Tygr, aby nikoho nenechal na pochybách, že on má vždycky dostatek síly a odvahy sledovat vše nové a neobvyklé. V žádném případě by si nenechal ujít takovou příležitost, vždyť i to mu může dopomoct k získání dobré kořisti.

Místo vychytralé kočky, která se nemohla rozhodnout a bála se, aby neprohloupila, přihopsal dobromyslný a citlivý Zajíc (Králík). Dobře ví, že je ideálně uzpůsoben k tomu, aby utekl a vykličkoval z většiny nebezpečných situací. Proto neváhal a považoval svůj příchod za samozřejmost, pozval ho přece Buddha.

Z dalekých krajů přiletěl všeobecně uctívaný Drak, který je výplodem lidské fantazie. Věděl, že patří mezi symboly síly, moudrosti a že lidé mu vložili takové vlastnosti, které by rádi měli sami. Byl si proto jist, že se také musí připojit k Buddhově osudovému učení.

Nepozorovaně se připlazil Had. Protože je především zvyklý nehnutě číhat na kořist, není proto divu, že má vypěstovaný šestý smysl, který mu umožňuje často předvídat to, co se má odehrát v budoucnosti. Rozhlížel se a uvažoval, zda udělal dobře či nikoli. Ale nakonec přece jen demonstroval svou sounáležitost s Buddhou.

Potom přicválal, nezávisle na ostatních, netrpělivý Kůň. Zařehtal, aby všem oznámil, že je tady a každý ať ho bere takového, jaký je. Byl přesvědčen, že i tady pro něj bude dost potravy.

Na to způsobně přikráčela mírná a vnímavá Koza (Ovce), která široce otevřenýma očima pozorně sledovala všechno, co se děje kolem. Tvářila se inteligentně, aby si nikdo nevšiml její neustálé vrtkavosti. Svým příchodem chtěla Buddhovi prokázat svou naprostou poslušnost a oddanost.

Zvídavá a vychytralá Opice přeručkovala ve větvích stromů. Ona přece nemůže chybět na žádném sněmu zvířecí říše. Musí se předvést a všem ukázat.

Houževnatý Kohout ví, že je toho hodně, čím se může všem ostatním pochlubit. Navíc jej příroda obdařila pestrobarevným peřím. Proto nemohl vynechat příležitost, kdy může předvést své peří.

Potom skromně přiběhl Pes. Oddaně se lísal k Buddhovým nohám a jasně a a srozumitelně tím dával najevo, že u něj chce zůstat, jak nejdéle to bude možné.

Nakonec přiběhl divoký Vepř (kanec) se svou nezměrnou vitalitou, přímočarostí a smyslem pro čest. Dostavil se místo domácího prasete, které se nemohlo odtrhnout od koryta. Když se Vepř rozhodl, že za něčím půjde, tak jde a nehledí nalevo ani napravo.

Každému z těch, kdo přišli, věnoval Buddha za odměnu jeden rok, a to v pořadí jejich příchodu. Rok, který propříště bude patřit jen jemu a ponese jeho jméno. Tento rok bude poznamenán jeho symbolem i jeho psychikou Na věky věků bude všem lidem, narozeným v tomto roce, určovat vývoj v mládí, citovém životě, v rodinném prostředí, v pracovním zapojení, v hmotném zajištění, ale bude určovat i jeho vztah s okolím.  A tak se každý rok, měsíc či dvouhodinu stává jedno z těchto zvířat vládcem tohoto časového úseku a všem, kteří se v tuto dobru narodí, vtiskne své vlastnosti.

Zdroj: Čínský horoskop od Jaroslava K. Mana

,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.