Rok vola (Year of the Ox)
25 Led

Rok vola (Year of the Ox)

Štítky: ,

Čínský nový rok 2021 připadá na 12. února (pátek) a festival potrvá do 22. února. Podle čínského zvěrokruhu je rok 2021 rokem vola.
Poslední příjmy zásilek v čínských přístavech probíhají v rozmezí od 1.2. do 9.2., běžný provoz se začne obnovovat v 8. týdnu.
Jako oficiální státní svátek mohou Číňané získat sedmidenní pracovní volno od 11. do 17. února, avšak některé společnosti a veřejné instituce budou zavřeny až do 26. února, kdy proběhne tradiční Lampiónový festival (Lantern Festival).
Datum čínského nového roku se mezi lety mírně liší, ale obvykle bývá v období od 21. ledna do 20. února dle gregoriánského kalendáře. Data se každý rok mění, protože festival je založen na čínském lunárním kalendáři. Lunární kalendář je spojen s pohybem měsíce, který obvykle definuje tradiční festivaly jako čínský nový rok (jarní festival), Lampiónový festival a Festival dračích lodí.
Lunární kalendář je spojován s 12 zvířecími znameními v čínském zvěrokruhu, takže každých 12 let je považováno za cyklus. Rok 2021 je rokem vola, zatímco rok 2022 se stane rokem tygra.
Pokud byste si chtěli přečíst Legendu o vzniku čínských znamení, psali jsme o ní v loňském článku Rok krysy:

Rok krysy (Year of the Rat)

,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.