Ze systému na čištění oceánů vypadávaly odpadky
3 Zář

Ze systému na čištění oceánů vypadávaly odpadky

Štítky: , , , ,

Před rokem jsme napsali článek ohledně prvního systému na úklid oceánů. Jedná se o projekt společnost The Ocean Cleanup, která si dala za cíl sesbírat odpad plovoucí blízko vodní hladiny. Vyvinuli systém, který je složen z 600 metrů dlouhého plováku umístěného na hladině oceánu a ze zkoseného 3 metry hlubokého lemu.

Tento systém, vypuštěný v roce 2018, však nefungoval dle plánu. Odpad sice zachytil, ale docházelo k jeho vypadávání. Z následné analýzy vyplynulo, že se sítě musí pohybovat konstantní rychlostí a být neustále napnuté. Díky této informaci se týmu inženýrů podařilo vyvinou nový, vylepšený Systém 001/B.

Modulární Systém 001/B byl vypuštěn do Velké tichomořské odpadkové skvrny 18. června 2019 a testovaly se dvě varianty vylepšení – zrychlení pohybu pomocí dalších bójí, a naopak brzdění přídavnými padáky.

Po dvou měsících testování se padáky ukázaly jako efektivnější. Technologický tým nyní využívá poznatky ze Systému 001/B pro vývoj nové verze Systému 002. Společnost The Ocean Cleanup do budoucna plánuje vypustit celou flotilu Systémů 002.

S pomocí tohoto pasivního systému od společnosti The Ocean Cleanup by mohla být odstraněna polovina odpadu z Velké tichomořské odpadkové skvrny již během 5 let. Bylo by však nutno vypustit několik desítek systémů a zredukovat vyhazování nových odpadů do oceánů.

 

Polohu Systému 001/B můžete sledovat zde:

https://theoceancleanup.com/milestones/system001/

 

Náš předchozí článek ohledně Systému pro úklid oceánů si můžete přečíst zde:

https://www.jaro-seair.cz/prvni-system-pro-uklid-oceanu/

, , , ,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.