Aktualizace k dohodě o volném obchodu mezi EU a Vietnamem
7 Čvc

Aktualizace k dohodě o volném obchodu mezi EU a Vietnamem

Štítky: , ,

V roce 2019 podepsala EU s Vietnamem dohodu o volném obchodu. Evropský parlament schválil dohodu 12. února 2020, Vietnam ji ratifikoval 8. června a vstoupí v platnost na konci léta 2020. Dohoda by mohla  podle ministerstva průmyslu a obchodu ušetřit oběma stranám již v prvním roce až 300 milionů korun na clech a netarifních překážkách.

Dojde ke zrušení cel u 99 % obchodovatelného zboží a měly by být zjednodušeny celní procedury. Předpokládá se, že bude podpořen především vývoz strojírenských výrobků, automobilů a zemědělských produktů z EU. Některá odvětví zůstanou ve Vietnamu před exportéry z EU ještě po nějakou dobu chráněna. Patří sem například automobilový průmysl. Cla na dovozy automobilů a jejich součásti budou snižována postupně ze současných 78 % na nulu po dobu deseti let.

Zásilky z a do Vietnamu budou i nadále podléhat celnímu odbavení. O nulové či snížené clo lze požádat po splnění předepsaných podmínek (doložit, že zboží splňuje podmínky pro přiznání preferenčního zacházení).

Dohoda o volném obchodu mezi EU a Vietnamem je zatím pro unii nejrozsáhlejší obchodní dohodou, jakou kdy uzavřela s rozvojovou zemí.

, ,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.