Nový systém pro úklid oceánu

Po 5 letech výzkumu a testování vypustila společnost The Ocean Cleanup první systém pro úklid oceánu. 8. září 2018 systém nejdříve zamířil ze Sanfranciského zálivu na poslední testy před oficiální instalací. Po úspěšném splnění všech testů byl 17. října vypuštěn na svou první trasu. V současnosti je v oceánech více než 5 bilionů plastových odpadků. Odpad se akumuluje v 5 odpadkových skvrnách, největší je „Great Pacific Garbage Patch“ – Velká tichomořská odpadková skvrna, která se nachází mezi Havají a Kalifornií a právě zde byl systém nainstalován. Vyřešení tohoto problému vyžaduje jak zamezení ukládání odpadu v oceánech, tak odklizení již vzniklého znečištění.

Pokud by k úklidu oceánu byly využívány pouze konvenční metody (lodě a sítě), zabral by úklid oceánu tisíce let a stál by několik desítek miliard dolarů. S pomocí nového pasivního systému od společnosti The Ocean Cleanup  by mohla být odstraněna polovina odpadu z Velké tichomořské odpadkové skvrny již během 5 let a za zlomek ceny. Bylo by však nutno vypustit 60 kusů tohoto systému.

Systém je složen z 600 metrů dlouhého plováku umístěného na hladině oceánu a ze zkoseného 3 metry hlubokého lemu. Plovák poskytuje vztlak systému a zabraňuje plastu, aby přes něj přeplul, lem zabraňuje odpadům uniknout spodem.

Plastový odpad i čistící systém jsou poháněny mořskými proudy, systém je ale navíc na rozdíl od odpadu poháněn i větrem a vlnami, protože plováky sedí na hladině oceánu, kdežto odpad je primárně pod hladinou. Tyto přírodní síly umožňují systému pohybovat se rychleji než odpad a tímto jej zachytit.

Systém zachycuje plast v rozsahu velikostí od několika milimetrů až po velké kusy, jako jsou zbytky rybářských sítí tzv. Ghost net, které mohou být až desítky metrů široké. Tento projekt by mohl být schopen do roku 2040 odstranit 90 % plastových odpadů v oceánech, pokud se vypustí dostatečné množství těchto systémů a zredukuje se vyhazování nových odpadů do oceánů.

Přes oblast Velké tichomořské odpadkové skvrny nevedou žádné vytížené námořní trasy. Pro případ, že by loď proplouvala oblastí, kde se vyskytuje čistící systém, byla zavedena rozsáhlá opatření, jejichž cílem je minimalizovat možnost střetu lodí se systémem. Každý systém bude vybaven svítilnami, reflektorovými radary, navigačními signály, GPS a majáky proti kolizi. Automatický identifikační systém (AIS) bude nepřetržitě přenášet polohu systému proplouvajícím lodím.

Na níže uvedeném odkazu můžete sledovat aktuální polohu prvního vypuštěného systému: https://www.theoceancleanup.com/system001/

, , , ,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.