Jaké jsou změny při exportu do Velké Británie od 1.1.2022
6 Led

Jaké jsou změny při exportu do Velké Británie od 1.1.2022

Štítky: ,

Od 1.1.2022 došlo ve Velké Británii (GB) k další změně podmínek dovozu, což přináší i nové změny v exportech z České Republiky (CZ). Níže jsou uvedeny aktuální informace od našich celních deklarantů ohledně nových požadavků.

V GB již skončilo přechodné období, kdy bylo možné přihlašovat dovozy na celní a finanční úřad a dovozní daň hradit zpětně i po několika měsících.
Nyní jsou podmínky stanoveny tak, že příjemce v GB musí uhradit dovozní daň a případné clo ještě před příjezdem zásilky do přístavu, jinak hrozí že zboží zůstane zadrženo v přístavu.
Je nutné, aby měl každý příjemce svého celního agenta, který mu zajistí výpočet dovozní daně a případného cla a zajistí mu smlouvu s celním úřadem.

I nadále se může zboží vyvážet na celní doklad VDD jako v loňském roce, který bude ukončen na hranici EU. Nově je nutné s předstihem (před odjezdem z CZ), zaslat fakturu a doklady do GB, kde celní agent vypočítá daň, která má být příjemcem ihned uhrazena.
Celní deklarace v GB vygeneruje importní kód pro dovoz zboží (Customs declaration ERN), na jehož základě je potřeba se přihlásit do celního systému GVMS a vygenerovat GMR kód, který umožní dostat zboží do GB (kód GRM funguje jako celní průvodka po GB).

Importní kód a potvrzení, že byla uhrazena dovozní daň je dobré vědět s předstihem, ještě před nakládkou v CZ.

,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.