CHORVATSKO VSTOUPILO DO SCHENGENSKÉHO PROSTORU A EUROZÓNY
19 Led

CHORVATSKO VSTOUPILO DO SCHENGENSKÉHO PROSTORU A EUROZÓNY

Štítky: , ,

Obchod mezi Chorvatskem a ostatními zeměmi EU je stále jednodušší. Od 1. ledna 2023 již nebudou probíhat hraniční kontroly v přístavech ani na souši. Chorvatsko totiž bude součástí Schengenského prostoru. Hraniční kontroly na letištích pro spojení do dalších zemí Schengenu budou ukončeny 26. března, kdy začne platit letní letový řád. Od 1. ledna navíc bude možné v Chorvatsku platit eurem. Hotovost v předchozí měně, kuně, bude postupně stahována z oběhu. Do konce roku 2023 musí být ceny stále uváděny jak v eurech, tak v kunách.

„Euro přinese lidem a podnikům v Chorvatsku velké ekonomické a sociální výhody,“ řekl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. „Snižuje překážky pro podniky a snižuje náklady pro dovozce a vývozce, což vede k většímu výběru a lepším cenám pro spotřebitele.“

Chorvatsko se stalo členem Evropské unie 1. ledna 2013. Přistoupení k euru a schengenskému prostoru předcházely roky příprav. Od této chvíle musí země splňovat požadovaný standard pro kontrolu vnějších hranic EU a schengenského prostoru. Za rok provede EU hodnocení.

Po vstupu Chorvatska do schengenského prostoru patří všechny země EU kromě Irska, Kypru, Rumunska a Bulharska. Poslední dva mají za cíl začlenění. Kromě toho do skupiny zemí, kde lze hranice překračovat bez kontrol, patří Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko mimo EU.

Zdroj : Svaz spedice a logistiky ČR. Více zde : https://www.svazspedice.cz/index.php/ssl-zpravodaje/

 

, ,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.