STÁVKA DOPRAVCŮ V NĚMECKU
27 Bře

STÁVKA DOPRAVCŮ V NĚMECKU

Štítky: ,

Dnes ráno se zastavila doprava vlaků, autobusů a letadel po celém Německu. Od půlnoci probíhá velká varovná stávka železničních odborů EVG a Verdiho. 24hodinová protestní akce se týká milionů dojíždějících a cestujících, jakož i velké části nákladní dopravy. V důsledku zastavení prací se v celostátním provozu očekávají značné rušení rezervací a dopravní zácpy. Na kolejích je zcela přerušena dálková doprava a regionální doprava je také z velké části přerušena. Deutsche Bahn ráno hlásí, že nákladní doprava bude do značné míry omezena, aby bylo možné po stávce rychle zahájit provoz vlaků. Téměř všechna německá letiště stávkují, z hlavních letišť je otevřeno pouze letiště Berlín-Brandenburg (BER). Postiženy jsou také vodní cesty a přístavy, stejně jako dálniční společnost. V 6 hodin ráno opět vstoupili do stávky piloti v hamburském přístavu. Lodě od délky 90 metrů a šířky 13 metrů nesmějí plout po Labi bez pilotů. V sedmi spolkových zemích stávkovala také veřejná doprava. Na druhou stranu v silniční dopravě nebudou vyhlášeny žádné uzavírky tunelů. O víkendu se společnosti Verdi a Autobahn GmbH dohodly na nouzové službě. Labský tunel je také od 1 hodiny ráno po stavebních pracech opět volný. Pozastavení nedělního zákazu vjezdu pro kamiony se naopak téměř nevyužilo. Většina speditérů a dopravních společností se s tím již vypořádala. Doba řízení a odpočinku řidičů navíc neumožňovala další cesty a mnoho přijímačů nebylo k dispozici.

EVG zasahuje dálkovou, regionální a S-Bahn dopravu. Dálková doprava byla přerušena, regionální doprava z větší části, alespoň na začátku stávky. Zda budou jednotlivé linky v odpoledních hodinách zařazeny do regionální dopravy, záleží podle Deutsche Bahn na průběhu stávky. Dopady se pravděpodobně projeví i v úterý. Cestující, kteří si rezervovali výjezd na pondělí nebo úterý, mohou jízdenku flexibilně využívat až do 4. dubna.

Letiště jsou z velké části ve stávce pod taktovkou Verdiho. Podle letištní asociace ADV musí na zemi zůstat 380 000 obchodních a soukromých cestujících. Postiženo je největší letiště ve Frankfurtu, ale také letiště Mnichov, které již v neděli zastavilo provoz. Podle expertů v odvětví to také zkomplikuje přípravy na velikonoční cestování. Regionální letiště v Hahn, Karlsruhe, Memmingen a Münster-Osnabrück zůstávají otevřena.

Místní doprava bude opět stávkovat ve spolkových zemích, které jsou přímo spojeny s kolektivní smlouvou o veřejné službě. Jedná se o Bádensko-Württembersko, Hesensko, Dolní Sasko, Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falc a Sasko. Stávky se budou konat také v Bavorsku, kde se jedná o kolektivní smlouvě pro místní dopravu.

Celodenními varovnými stávkami chtějí odborový svaz Verdi a odborový svaz železnic a dopravy (EVG) zvýšit tlak na kolektivní vyjednávání. Souběžně se stávkou se odbory a zaměstnavatelé ve veřejném sektoru znovu sejdou toto pondělí k rozhovorům. V případě EVG mají být další jednání s Deutsche Bahn a dalšími železničními společnostmi plánována později. Verdi a sdružení státních zaměstnanců dbb jednají v Postupimi s federální vládou a obcemi ve třetím kole o 2,5 milionu zaměstnanců. Obě strany jsou stále daleko od sebe, ale dohoda v příštích několika dnech není vyloučena. Šéf sdružení státních zaměstnanců dbb Ulrich Silberbach varoval před rozšiřováním pracovních sporů. „Buď přetneme uzel a najdeme dohodu, nebo čelíme další vlně eskalací a stávek,“ řekl německé tiskové agentuře. Šéf Verdi Frank Werneke zdůraznil: „Stávkový den v odvětví dopravy má zaměstnavatelům znovu jasně ukázat, že zaměstnanci jasně stojí za našimi požadavky.“ Pokud jde o obvinění zaměstnavatelů, že varovné stávky zatěžují vyjednávání, Werneke řekl: „Zaměstnanci veřejného sektoru, včetně středněpříjmových skupin, vnímají enormní růst cen elektřiny, plynu a potravin jako zátěž.“

Na pozadí pracovněprávních sporů jsou různé spory týkající se kolektivního vyjednávání. V EVG jsou další jednání s různými železničními společnostmi naplánována na polovinu týdne. Jednání s Deutsche Bahn budou pokračovat až po Velikonocích. Na letištích se na vyjednávání podílejí zaměstnanci magistrátu z veřejného sektoru, ale jde také o místní jednání o službách pozemního odbavení a také o celorepublikové diskuse o bezpečnosti letectví. Koordinovaný přístup se setkal s ostrou kritikou ze strany zaměstnavatelů – jako čistě varovná stávka již nebyly stávky pro obyvatelstvo rozpoznatelné.

Zdroj Svaz spedice a logistiky ČR, z.s. Více zde : https://www.svazspedice.cz/index.php/ssl-zpravodaje/

,

Vytvořilo PROFICIO

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování, analytiku a pro účely cílení reklamy.